Vides reklāmas nozares pieaugums šogad sasniegs 12%

28.10.2014
Aizvadītajos gados vērotais vides reklāmas pieaugums kopējā reklāmas tirgū šogad turpināsies, sasniedzot 12%, kas liecina par pakāpenisku nozares izaugsmi.

Vides reklāmas nozares pieaugums šogad sasniegs 12%
  
Aizvadītajos gados vērotais vides reklāmas pieaugums kopējā reklāmas tirgū šogad turpināsies, sasniedzot 12%, kas liecina par pakāpenisku nozares izaugsmi.
„Latvijas mediji ir ļoti sadrumstaloti – ir neskaitāmas avīzes, žurnāli, radio, TV un interneta mediji, kas apgrūtina efektīvu reklāmas kampaņu veidošanu vienā komunikācijas kanālā. Uz šī haotiskā reklāmas tirgus fona interese par vides reklāmu arvien pieaug, jo tā ar vienu ziņojumu efektīvi sasniedz ļoti plašu auditoriju, turklāt gan latviešu, gan krievu valodā,” norāda Ilma Kauliņa, Vides reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja.
2012. gadā vides reklāma Latvijā pieauga par 5%, 2013.gadā - par 12,6%, saglabājot 10% no kopējā reklāmas tirgus. Vides reklāma aizvadītajos gados spējusi radīt vairākus jaunus formātus, kas raisa lielu klientu interesi, piemēram, reklāmas uz zemās grīdas Rīgas tramvajiem, jaunu pieturvietu izveide, reklāmas risinājumi lidostā u.c.
 
Kaut gan, salīdzinot ar citām Eiropas valstīm, Latvijā vides reklāmas jomai atvēlētie naudas līdzekļi vēl ir salīdzinoši nelieli un būtiska izaugsme nozarē pēc aizvadītajiem krīzes gadiem nav vērojama, vides reklāmai Latvijā ir ievērojams potenciāls un izaugsmes iespējas. Kā uzsver vides reklāmas kompānijas JCDecaux direktore Jeļena Brokāne, Latvijā vēl joprojām ir ļoti daudz uzņēmumu, kas vides reklāmu neizmanto, to vidū arī vairāki starptautiskie reklāmas giganti kā Procter&Gamble, Unilever, Ferrero un citi.
„Uzlabojoties vides reklāmas konstrukciju kvalitātei, kas tiek plānota jau līdz šā gada beigām, kā arī piedāvājot iespēju izmantot jauno mediju plānošanas rīku Outdoor Impactvides reklāmas efektivitātes mērīšanai, klientu izvēle par labu vides reklāmai tuvākajā nākotnē noteikti pieaugs, ” paredz J.Brokāne.
Arī pasaulē pazīstamie zīmoli  savā reklāmas komunikācijā vides reklāmu izvēlas ar vien biežāk un kopējā reklāmas budžetā vides reklāma tiem veido teju piekto daļu. Reklāmas skatījumu jeb kontaktu, kā arī izmaksu salīdzinājums parāda, ka, iztērējot mazākus līdzekļus, ar vides reklāmu var sasniegt to pašu efektivitāti ko ar TV reklāmu, ietaupot aptuveni 10% no reklāmai atvēlētās summas, kas nosaka vides reklāmas izaugsmi pēdējos gados, uzsver I.Kauliņa.
Kaut gan konkurencē ar internetu grūtības izjūt ikviena reklāmas joma, I.Kauliņa atzīst, ka vides reklāmai tuvākā nākotnē ir daudz lielāks izaugsmes potenciāls nekā, piemēram, TV reklāmai, jo vietējām televīzijām mazā tirgus un nelielā finansējuma dēļ ir grūti nodrošināt augstu raidījumu kvalitāti. Savukārt tehnoloģiju attīstība skatītājiem ļauj izvairīties no TV reklāmu skatīšanās, kā arī jārēķinās ar nepieciešamību reklāmas finansējumu pārdalīt latviešu un krievu auditorijai, kas vēl vairāk fragmentē reklāmas tirgu. Vides reklāmaspriekšrocība ir tā, ka to nevar izslēgt vai aiziet no televizora ekrāna prom uz reklāmas laiku, kas būtiski samazina auditorijas apjomu TV.
Tāpat kā reklāmas nozari kopumā, arī vides reklāmu aizvadītajos gados negatīvi ietekmējis Konkurences padomes lēmums Modern Times Group un LNT apvienošanās lietā iesaldēt reklāmas cenas līdz 2017.gadam, kas kropļo reklāmas tirgu, jo TV neadekvāti zemās cenas samazina resursus pārējām reklāmas jomām. „Mediju reklāmas cenas Latvijā ir ievērojami zemākas nekā Igaunijā un Lietuvā, kas samazina naudas daudzumu reklāmas tirgū, kā arī kavē jaunu risinājumu attīstību. Pēc ierobežojumu atcelšanas reklāmas tirgū ienāks jaunas vēsmas, un arī vides reklāmu saturs un dizains kļūs vēl oriģinālāks, tuvinot pilsētvides kvalitāti attīstīto Eiropas valstu labākajai praksei,” uzsver I.Kauliņa.

Uzziņai.Vides reklāmas asociācija dibināta 2004.gadā un šogad, 23.oktobrī, svin 10 gadu jubileju. Tās galvenie mērķi ir noteikt un pastāvīgi aktualizēt kvalitatīvas vides reklāmas veidošanas un izplatīšanas principus un nepieciešamību, veicināt un atbalstīt vides reklāmas veidošanas speciālistu profesionālo apmācību un kvalifikācijas celšanu, kā arī veicināt sabiedrības informētību par vides reklāmas problēmām un to risinājumu ar vides reklāmas palīdzību u.c.
 
Ilma Kauliņa, Vides reklāmas asociācijas valdes priekšsēdētāja
Kontakti: Ilma Kauliņa, mob.2 911 2889, ilma@pl.lv
                            

Vides reklāmas asociācijai 10 gadi!